EEF Amblemi

EEF Amblemi

Küçült Yazı Tipi BüyütCumhuriyetin ilanından sonra kurulan ilk şehir olan Zonguldak, sahip olduğu taş kömürü yatakları ile uzun yıllar ülkemizin en önemli sanayi kentlerinden biri olmuştur. Zonguldak sanayi anlamında yitirmeye başladığı değerini, Üniversitemiz kuruluşu ile eğitim kenti misyonunu yüklenerek yeniden kazanmış; milli servetimiz taş kömürünün emekle yükselen alevi, bilimin ve eğitimin alevi haline dönüşmüştür. Şehrimizin en önemli anıtsal abidesi olan Uzun Mehmet Anıtı’nı ambleminde simge olarak seçen Üniversitemiz; sahip olduğu misyon ve vizyon ile kentin yerel özelliklerini ulusal ve uluslararası alana başarı ile taşımıştır. Uzun Mehmet Anıtı’nda 3 Şehit Mehmet’i simgeleyen, kömür alevi formundaki bloklar, Üniversitemiz ambleminde eğitsel, bilimsel, sanatsal ve kültürel zenginliklere dönüşerek somutlaşmıştır.

Fakültemizin amblemi, Üniversitemizin amblemi esas alınarak tasarlanmış; Uzun Mehmet Anıtı’nın çizgisel formu korunarak, insan ve eğitim temalarına yaklaştırılmıştır.

Anıtın kaidesi, Üniversitemizin ambleminde ve Fakültemiz için tasarlanan amblemde eğitim kavramının ifadesi olan kitap, geleceğin temelinin eğitime dayandığını vurgular.

Uzun Mehmet Anıtı’nda sol baştaki büyük alev formu; canını vatanının bölünmez bütünlüğü uğrunda feda eden asker Mehmet’i anlatmaktadır. Eğitim Fakültesi Ambleminde tüm Mehmetçikler adına Başkomutan ATATÜRK’e yaklaştırılmıştır ve tüm öğretmenler adına “Başöğretmen ATATÜRK” ü sembolize etmektedir.

Anıtta, Maden Şehitlerini ifade eden ve ortada alev formu; Eğitim Fakültesi Ambleminde “Türkiye Cumhuriyeti’nin Öğretmenleri” ni simgeler.

Anıtta sağ başta bulunan ve taşkömürünü bulan efsane isim Uzun Mehmet’i anlatan küçük blok ise Fakültemizin ambleminde geleceğin dünyasına hazırlanan Atatürk gençliğini; “Öğretmen Adayı Öğrencileri” ifade etmektedir.

Amblemin kendi içinde özgün olarak tasarlanmış sağ taraftaki alev formu ise; laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilerlediği yolu eğitim meşalesi ile aydınlatan “Atatürkçü düşünceyi” anlatır.