Genel Bilgiler

Küçült Yazı Tipi Büyüt

03.07.1992 tarih ve 3837 sayılı yasa ile kurulan Bülent Ecevit Üniversitesi’ ne bağlı olarak, 3 Ocak 1995 tarih ve 95/6413 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan Ereğli Eğitim Fakültesi 18 Mart 1997 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Faaliyetlerini Eylül 1998 tarihine kadar bir İlköğretim binasında misafir olarak sürdüren Fakültemiz, halen eğitim-öğretim hizmetini Karadeniz Ereğlili bir iş adamı olan Hacı Kadri YILMAZ tarafından yaptırılan binada sürdürmektedir. Fakültemiz bünyesindeki;

  • Temel Eğitim Bölümü,
  • Sosyal Bilimler ve Türkçe Bölümü,
  • Matematik ve Fen Bilimleri Bölümü,
  • Özel Eğitim Bölümü,
  • Eğitim Bilimleri Bölümü,
  • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü,

kadrolarında öğretim elemanları istihdam edilmektedir. Bu bölümlerden; Temel Eğitim Bölümünde, Okul Öncesi Eğitimi ve Sınıf Eğitimi Anabilim Dalları Lisans Programlarına; Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Bölümünde, Türkçe Eğitimi ve Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı Lisans Programlarına; Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimi Bölümünde, Fen Bilgisi Eğitimi ve İlköğretim Matematik Eğitimi Anabilim Dalları Lisans Programlarına; Özel Eğitim Bölümünde ise Özel Eğitim Anabilim Dalı Lisans Programına; Eğitim Bilimleri Bölümünde, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Eğitimi Anabilim Dalına öğrenci kabul edilmektedir.

Öğrencilerin barınma gereksinimlerini karşılamak amacıyla Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı kız ve erkek yurtları Gülüç Beldesinde hizmet vermektedir. Öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerine yönelik olarak inşa edilen çok amaçlı kapalı spor salonu 2008 yılında kullanıma sunulmuştur. Ereğli Eğitim Fakültesi, araştırma, eğitim-öğretim, ulusal ve uluslararası ilişkiler kurma bakımından ülkemizdeki eğitim fakülteleri arasında önemli bir yere sahip olabilmek çabasıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca Fakültede görev yapan öğretim elemanları, bölgedeki çeşitli kurum ve kuruluşların eğitime yönelik ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile büyük bir özveri göstermektedirler.

Fakülte, Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı, Karadeniz Bölge Komutanlığı, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığının ve Karadeniz Ereğli Eğitim Vakfının yanı sıra yöre halkının da maddi manevi desteklerini almaktadır. Ereğli Eğitim Fakültesinin temel hedefi, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkan, Başöğretmen Atatürk’ün işaret ettiği yolda ilerleyen, kendini yenileyebilen, günün koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabilen, ulusal ve uluslararası alanda bilgi birikimine sahip olan, ülkemiz eğitim sorunlarına bilimsel yönden yaklaşarak çözüm üretebilen öğretmen adayları yetiştirmektir.